לפלג או לא לפלג את הליכוד בנובמבר 2005

נסיבות שליליות

כשלון שרון במקרה של פילוג

נסיבות חיוביות

הצלחת שרון במקרה של פילוג

נסיבות

החלטות אפשריות

בתזמון לא נכון, נתניהו ירכז סביבו 61 חתימות נגד שרון. אז לא תתקיימנה בחירות ושרון פשוט ייפול. במקרה כזה מחנה שרון יהיה קטן מאוד. נתניהו יקים ממשלת ימין וישלוט עד הבחירות ואולי גן אחריהן.

בתזמון נכון (קרוב לבחירות), יתלכד סביב שרון כח גדול. כולל שליש מחברי הכנסת של הליכוד. למעט אנשי האידיאולוגיה הימנית הקיצונית. אז יוכל ללכת לבחירות עם מצע שקול ותקיף, יזכה בניצחון בבחירות וימשיך בתהליכים אותם הוא מעוניין לבצע, וזאת ביתר תוקף, כשברור מה מצעו הפוליטי.

תוקם תנועה חדשה בעלת מרכז חדש, שיאפשר לשרון לבצע את מדיניותו המקובלת על רוב העם, כיוון שתכלול חלק גדול מחברי הכנסת של הליכוד ואולי גם חלק מחברי מפלגת העבודה.

 

פילוג הליכוד

במקרה כזה, שרון ימשיך להתפתל כנגד רוב המתפקדים ונגד חלק ניכר מאוד מסיעתו ("המורדים").

סביר שאף יצליח, בכח מנהיגותו  המוכרת והצלחתו במרכז הליכוד בספטמבר 2005, לזכות בניצחון בפריימריז ולהגיע לבחירות בזמן (סוף 2006).

במקרה כזה, אם לא ינהיג מפלגה חדשה, לא יוכל לבצע שום תוכנית אחרי הבחירות. כל הנימוקים שמקשים על פעילותו היום, יהיו חזקים יותר.

ציבור מתפקדי הליכוד והמרכז עוינים את מדיניותו, גילו המבוגר לעומת גילו של בנימין נתניהו, ובבחירות הצפויות ב 2010 יהיה בן 82. סביר שייאלץ לפרוש למרות ניצחונו בבחירות 2006.

 

המשך המאבק בליכוד ללא פילוג

מתוך "נפילים או נפלים", עמ' 198