ההיסטוריה היא היסטרית

יורם מארק-רייך 

השבוע ראה אור הספר "רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים" מאת מיכאל הרסגור ואהוד פוקס אודות החלטות בתנאי משבר ♦ האמת על גיבורי ההיסטוריה, טיפול ללא כפפות...

פרופ' מיכאל הרסגור מוכר לכל חובב היסטוריה ישראלי, ובפרט למי שנוהג להאזין לתוכניות הרדיו המרתקות שלו, בהן הוא מביא את ההיסטוריה אל אוזני המאזינים כשהיא מרוככת כקטעי רכילות פיקנטית ומעניינת ומסקרנת כמו הייתה חדשות שזה עתה פרצו אל העולם.

פרופ' הרסגור כתב יחד עם ד"ר אהוד פוקס, מומחה לתורת קבלת החלטות – את הספר " רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים", שראה אור השבוע בהוצאת דביר. השניים בוחנים באיזמל חד איך היכו הצרפתים של נפוליאון הראשון את הפרוסים העלובים, למה גרמה הפרוסטטה של נפוליאון השלישי, כיצד השפיעו תסביכי הקיסר וילהלם השני על מלחמת העולם הראשונה, ואיך ניצחה פינלנד הקטנה את ברית המועצות הגדולה - מסטאלין ועד לינקולן, מ"הנס על המארן" ועד "יום הדין של צרפת". כל אלה וגם פרק אחד על ההחלטות המוצלחות והגרועות של מנהיגי מדינת ישראל בעשור האחרון. הנה הם לפניכם, גיבורי ההיסטוריה, בלי כפפות.

הספר הוא מסע מרתק בין החלטות של מנהיגים ושל מצביאים. בין מנצחים ובין מפסידים, בין גאונים ובין כסילים. מאירופה של המאה ה-18, לאמריקה של המאה ה-19, ולמלחמות העולם של המאה ה-20, ועד לישראל של המאה ה-21. שמונה אירועים מכוננים שבהם התקבלו הכרעות היסטוריות מוצלחות ואיומות, כאלה שהובילו לתהילה וכאלה שהסתיימו במפלה.

ילדותו המוקדמת והמאושרת של פרופ' מיכאל הרסגור עברה בצרפת ומאז נותרה בו אהבה לכל דבר צרפתי. משפחתו, שהייתה ממוצא רוסי, החליטה בשנת 1932 לעבור לרומניה מסיבות כלכליות, ושם נלכדה בתקופת מלחמת העולם השנייה. הוריו נספו והוא עצמו הושלך לבית הסוהר על-ידי המשטר הפשיסטי באשמת השתייכות לתנועת "השומר הצעיר", כשהוא נושא גזר דין של 20 שנה, ממנו ריצה שנתיים וחצי. עלה לארץ בשנת 1949 והצטרף לקיבוץ זיקים ואף נתן לו את שמו. החל ללמוד היסטוריה באוניברסיטת ת"א ונשלח מטעמה לצרפת, שם קיבל את הדוקטורט מממשלת צרפת ומהסורבון. שימש שנים רבות כפרופסור מן המניין בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב. עמדותיו החדות בנושאים היסטוריים שונים מוכרות לרבים מתוכניתו רבת השנים והמאזינים בגלי-צה"ל, "שעה היסטורית".

ד"ר אהוד פוקס לימד יותר מ-10 שנים את "תורת קבלת החלטות" במסגרת בית הספר ללימודי מוסמכים לתלמידי התואר השני במחלקה להנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מאז עבודת הדוקטורט שלו הוא מנסה לקשור בין החלטות פוליטיות, צבאיות והיסטוריות ובין תורת קבלת ההחלטות הכמותית הקלאסית שפותחה עבור התחום הכלכלי. ד"ר פוקס שימש כסמנכ"ל בכיר ב"מפעלי ים המלח" וכיהן כיו"ר הדירקטוריון ו-C.E.O של “קבוצת הברום”. באותה תקופה נמנה גם על ההנהלה הבכירה של קונצרן “כימיקלים לישראל” (כי”ל). ספרו “נפילים או נפלים” (2008 בהוצאת “סער”), בחן את קבלת ההחלטות של ראשי ממשלות ישראל.

קריאה בספר מעלה כמה טיפים, שלמרות השעשוע שנעוץ בהם, כדאי להתייחס אליהם ברצינות גמורה. הנה, למשל: 1.  לא כדאי להכריז מלחמה על מצביא מנוסה ורעב, גם אם הוא נמוך. 2.  גם במלחמה כדאי לאכול כמו שצריך. תלמדו מפאפא ז’ופר. 3. לפעמים עצה טובה מאם הבית יכולה להכריע מלחמה. 4. מי שבורח מהקרב, לפעמים הקרב רודף אחריו. אפילו עד פריז. 5. ומלחמה זה לא פיקניק, תשאלו את הצופים הנמלטים מ”בול ראן”.

ידיעות חיפה, 8.9.2010